Бабин Яр: забуттю не підлягає.

         Вересень 2016 р. – 75-а річниця людської трагедії, що сталася у Бабиному Яру – яру на околицях Києва, столиці України. Подібно до Аушвіцу у Польщі, Бабин Яр в Україні став помітним символом знищення євреїв Європи під час Голокосту. Це розпочалося у вересні 1941 р. з убивства майже тридцяти чотирьох тисяч євреїв, а також ромів, радянських військовополонених українських націоналістів, душевно хворих і членів радянського підпілля. Цих людей було позбавлено їхньої індивідуальної гідності і піддано нелюдській жорстокості та смерті.

         В ці  дні учні 11 іп класу під керівництвом вчителя історії Пєрвєньонок С.М. взяли участь в Церемонії пам’яті жертв  Бабиного Яру, яка відбулась в Музеї «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро, культурно-діловий центр «Менора»). З великою шаною вони вислухали виступи учасників церемонії: управляючого справами єврейської релігійної громади Олександра Фрідкіса, голови Ради євреїв-ветеранів Соломона Флакса та журналіста газети «Шабат Шалом» Естер Тахтеріної.  

Народ єврейський! Славний! Не втішать

тебе я хочу. Кожен хай тут слуха:

в цей час, коли синам твоїм вмирать

прийшлося від фашистського обуха, –

я хочу силу, силу оспівать –

безсмертну, вічну силу твого духа!

                                                      Павло Тичина, 1943 р.

Оглянувши експозицію Музею, були вражені тим, яка величезна праця і повага до минулого свого народу була вкладена в її створення. Побачене і почуте від екскурсовода Ірини стало важливим і цінним доповненням до знань про трагедію Бабиного Яру та Голокост в Україні, отриманим на уроках історії.

Але сьогодні наше покоління не повинне лише акцентувати увагу на страхіттях Голокосту, найбільш болючим символом якого став Бабин Яр. Ми не можемо його відчути всім єством, як ті, хто вижив у страшні лихоліття. Ми повинні винести уроки. Уроки життя в тоталітарній системі, щоб не повторити їх у майбутньому.

І ще: висловлюємо велику подяку за гостинний прийом та високий рівень організації екскурсії керівнику наукового відділу Музею Дільфузі Глущенко.

myFlickr