Безпека в інтернеті
Сучасне життя диктує свої правила. На сьогоднішній день ми не уявляємо себе без інтернету, соціальних мереж, месенжерів тощо. Інтернет дає нам багато можливостей, але і багато небезпек. Як уберегти дітей від цих небезпек будемо розбиратися сьогодні.
Перебуваючи в інтернет просторі дитина наражається на небезпеку, а саме:
- Кібербулінг
- Сексуальне насильство
- Шкідливий контент
Перш ніж дозволити дитині користуватися інтернетом, потрібно встановити правила користування ним. Наприклад: перебування в інтернеті обмежений час, не використовувати гаджети за дві години до сну, прибирати гаджети під час сімейного дозвілля, час без гаджетів. Але ви повинні розуміти, що обмежуючи використання гаджетів, потрібно запропонувати дитині щось натомість – відвідування гуртка або секції, спільна прогулянка тощо.
Пояснюйте дитині правила. Відповідь «Я так вирішила» не підійде. Поясніть, чому саме важливо обмежувати час перебування в інтернеті. Правила повинні виконувати ВСІ члени родини. Якщо хтось (наприклад дорослий) буде їх порушувати, то незабаром і діти теж почнуть порушувати правила.
У дружній розмові поцікавтеся, що подобається дитині в інтернеті, якими блогерами захоплюється дитина, в які ігри грає тощо.
Потреби дитини онлайн залежать від віку дитини. З маленькими дітьми потрібно разом досліджувати інтернет, шукати цікаві розвиваючі ігри, мультфільми. З підлітками обговорювати онлайн репутацію, поведінку в соц.мережах, що треба та чого не треба викладати в інтернеті. Розкажіть дитині про ПРАВИЛА БІЛБОРДУ: якщо хочеш щось опублікувати в інтернеті, уяви, що ця інформація з’явилася на білборді біля твоєї школи. Чи хотів би ти цього. Дитина повинна розуміти, що все, що потрапляє в інтернет залишається там назавжди і видалити цю інформацію майже неможливо, бо хтось обов’язково зробить скрін, комусь перешле та інше.
Навчіть дитину вимикати геолокацію, налаштовувати приватність профілю, навчіть блокувати нав’язливих користувачів. Добре, якщо батьки встановлять програму батьківський контроль. Слідкуйте за контентом, який дивиться дитина, на яких сайтах вона сидить, які відео дивиться. Не сваріть дитину, якщо раптом дізналися, що вона дивилась якесь заборонене відео. Спробуйте дізнатися, чому саме дитину це цікавить, що вона відчувала, коли дивилася його.
Онлайн – ігри.Небезпека онлайн ігор у тому, що там є чати, в яких спілкуються гравці, ігри можуть не відповідати віку дитини, з елементами насилля тощо. Існують правила онлайн – ігор:
- Не розголошувати особисту інформацію під час гри (ім’я, телефон, домашню адресу тощо)
- Захищати обліковий запис надійним паролем.
- Дитина грає у ті ігри, що підходять їй за віком (це можна дізнатися в описі гри)
- Якщо хтось у грі поводиться агресивно, повідомити батьків або адміністратора гри.
- Нікому нічого не платити без відома батьків.
Техніки безпеки спілкування в інтернеті.
Інтернет це не тільки ігри, відео, це ще й спілкування. Коли дитина спілкується, перебуваючи вдома (в безпеці), то вона втрачає пильність та може наразити себе на небезпеку. Це називається «ілюзія спальні» - ілюзія безпеки. Основне правило - не спілкуватися з незнайомими людьми. Якщо все ж таки знайомство відбулося, то дитину має насторожити, якщо:
- Людина запитує забагато приватної інформації
- Задає інтимні питання на кшталт «Ти вже цілувалася?»
- Коли просять зберігати дружбу у секреті
- Людина емоційно реагує на відмову
- Просить щось зробити
- Запитують хто ще користується цим комп’ютером.
Іноді люди, що знайомляться в інтернеті, хочуть зустрітися. Тоді допоможуть такі правила:
- Обов’язково попередити батьків ( де, з ким, о котрій відбудеться зустріч)
- Зустрічатися у знайомому, людному місці
- Не сідати у машину до нового «друга»
Кібербулінг – це булінг (цькування) із застосуванням цифрових технологій, що відбувається систематично в соц.мережах, меседжерах тощо.Кіберагресори роблять публікації, що принижують гідність жертв, відправляють їм повідомлення з погрозами, викладають фотографії і відео зі знущаннями. Дослідження довели, що кібербулінг діти переживають складніше ніж булінг, бо соц.мережі, меседжери вони завжди з дитиною, від них важко сховатися.
Як дізнатися, що дитина потерпає від кібербулінгу?
- Раптово дитина перестає цікавитись гаджетами, або навпаки одержимо їх перевіряє. Стала знервованою.
- Дитина уникає розмов про те, що робить онлайн, з ким спілкується.
- Відбувається різка зміна настрою, поведінки, які дуже важко пояснити.
Що робити, якщо дитина зазнала кібербулінгу?
- Дати співчуття, підтримку.
- Не забороняти використовувати інтернет.
- Виступити проти агресора, дати йому зрозуміти, що його дії оцінюються негативно.
- Знайти нові активності (гуртки, секції, нові друзі)
- Якщо є погрози життю, можна звернутися до поліції.
Сексуальне насильство в мережі.
В мережі існує небезпека секстингу (обмін фото, відео інтимного характеру), сексторшену (налагодження довірливих стосунків із дитиною в Інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантажування та вимагання додаткових матеріалів чи грошей, грумінгу (побудова дорослим або групою дорослих осіб довірливих стосунків з дитиною (підлітком) з метою сексуального насильства онлайн чи у реальному житті).
Чому саме діти погоджуються відправляти свої інтимні фото та відео?
- Цікавий та безпечний(на їх думку) спосіб пізнання своєї сексуальності.
- Спроба отримати увагу, коментарі, лайки, підняти свою самооцінку.
- Таким чином висловлюють свою довіру тому, кому висилають фото чи відео.
- Примус або шантаж (якщо не відправиш фото, більше з тобою не зустрічаємося)
Батьки, не потрібно табуювати тему сексу з дитиною. Розповідайте історії з життя, як такі фото нашкодили людині у дорослому житті, запитуйте думку дитини про це. Запитайте, чи є таке у школі, де навчається дитина, або може в когось з друзів є такі проблеми. Якщо все ж таки сталася з дитиною така подія, то:
- Не карати та не соромити.
- Видалити фото.
- Звернутися до служби підтримки з проханням знищити фото чи відео.
- Звернутися до поліції
- Дитині потрібно зробити скріни листування з тим, хто вимагав фото чи відео.
PS: Відкрите, систематичне спілкування з дітьми допоможе уникнути багатьох проблем. Будьте для дитини підтримкою і все буде добре.